Jestem autorem książki „Zajść w Ciążę” – przewodnika dla par starających się o ciążę. kub książkę
strona główna / Konsultacje  /  Leczenie niepłodności  /  Rodzaje leczenia niepłodności  /  Leczenie niepłodności męskiej

Informacje na temat wizyt i leczenia

Każda wizyta jest inna, tak jak problem, z którym mamy do czynienia. Konsultacja pary zgłaszającej się w związku z trudnościami z zajściem w ciążę wygląda inaczej niż na przykład wizyta kontrolna w II trymestrze ciąży. W swojej praktyce kieruję się zasadą indywidualizowania podejścia i leczenia, ściśle współpracuję z innymi specjalistami - psychologiem, genetykiem klinicznym i dietetykiem. Poniżej omawiam ogólne informacje na temat rodzajów wizyt, tutaj dowiecie się też Państwo w jaki sposób się do nich przygotować.

Leczenie niepłodności męskiej

Czynnik męski niepłodności jest odpowiedzialny za około 40% przypadków niepłodności. Leczenie niepłodności dotyczy zawsze pary i badanie nasienia zawsze oceniam w kontekście sytuacji obojga pacjentów. Leczenie niepłodności z czynnikiem męskim może obejmować wspomniane wcześniej inseminacje, leczenie in vitro, jak również specjalne procedury pozyskiwania plemników z najądrzy lub jąder (przy ich braku w nasieniu) czy leczenie farmakologiczne.
 

Biopsja najądrzy (PESA) –jej wykonanie proponuję w przypadku tzw. obstrukcyjnej azoospermii. Jest mniej inwazyjna od biopsji jąder, ale również odbywa się w znieczuleniu dożylnym. Zabieg trwa od 10 do 20 minut.
 

Biopsja jąder (TESA) – standardowy zabieg, który proponuję w przypadku azoospermii, prowadzony po szczegółowej kwalifikacji i wykonaniu badań dodatkowych. Wymaga znieczulenia dożylnego, trwa od 10 do 20 minut.
 

Stymulacja spermatogenezy – pobudzanie produkcji plemników lekami, wskazane w bardzo ograniczonym odsetku mężczyzn, których nieprawidłowości w badaniu nasienia są wynikiem schorzeń przysadki mózgowej lub podwzgórza.