Jestem autorem książki „Zajść w Ciążę” – przewodnika dla par starających się o ciążę. kub książkę
strona główna / Konsultacje  /  Leczenie niepłodności  /  Rodzaje leczenia niepłodności  /  Leczenie „in vitro”

Informacje na temat wizyt i leczenia

Każda wizyta jest inna, tak jak problem, z którym mamy do czynienia. Konsultacja pary zgłaszającej się w związku z trudnościami z zajściem w ciążę wygląda inaczej niż na przykład wizyta kontrolna w II trymestrze ciąży. W swojej praktyce kieruję się zasadą indywidualizowania podejścia i leczenia, ściśle współpracuję z innymi specjalistami - psychologiem, genetykiem klinicznym i dietetykiem. Poniżej omawiam ogólne informacje na temat rodzajów wizyt, tutaj dowiecie się też Państwo w jaki sposób się do nich przygotować.

Leczenie „in vitro”

Leczenie typu in vitro polega na przeprowadzeniu specjalnej stymulacji jajeczkowania, pobraniu komórek jajowych, zapłodnieniu ich poza organizmem kobiety i przeniesieniem zarodka do macicy. Pozwala to na ominięcie wielu problemów uniemożliwiających wystąpienie ciąży (takich jak bardzo mała liczba plemników czy niedrożne jajowody).

Samo leczenie jest dość skomplikowane i wymaga szczegółowej kwalifikacji i nadzoru.

Pierwszym etapem leczenia jest tzw stymulacja mnogiego jajeczkowania, polegająca na podawaniu leków – tzw. Gonadotropin. Faza stymulacji trwa około 2 tygodni i w tym czasie wykonuje się od 4 do 7 badań USG (zwykle 1-2 badania w pierwszym tygodniu i 3-4 w drugim tygodniu) oraz kilkukrotnie pobiera się krew do badań. Kompozycja i dawkowanie leków zależą od wstępnej oceny i reakcji w trakcie leczenia.

Gdy większość pęcherzyków w jajnikach osiąga docelowe rozmiary (min 17 mm średnicy) stymulacja jest kończona i planowane jest data i godzina pobrania komórek jajowych.

Pobranie komórek jajowych odbywa się w znieczuleniu dożylnym i trwa około 10 minut. W tym dniu konieczne jest pobranie nasienia od partnera. Wymaga to pobytu w Klinice Rozrodczości USK. Szczegółowe informacje na temat pobrania komórek i postępowania po zabiegu znajdziecie Państwo w materiałach informacyjnych, które otrzymacie Państwo w czasie przygotowania do leczenia.

Transfer zarodków jest końcową procedurą leczenia in vitro. Polega na przeniesieniu 1-2 zarodków do jamy macicy z użyciem specjalnego miękkiego cewnika. Po transferze konieczne jest przyjmowanie preparatów progesteronu. Test ciążowy wykonywany jest 2 tygodnie od pobrania komórek jajowych. Pierwsze USG, na którym można zobaczyć czynność serca zarodka można wykonać 3 tygodnie od dodatniego testu ciążowego.